Official Selection Update : 12.05.17 . 4:45 PM

The 2017 Official Selection

The 2017 Official Selection

The 2017 Official Selection © RR

Updated on : 05.12.17 - 10:00 AM


In Competition

Opening Film / Out of Competition

Arnaud DESPLECHIN

 

LES FANTÔMES D’ISMAËL

(ISMAËL’S GHOSTS)

 

1h50

  ***  
Fatih AKIN

AUS DEM NICHTS

(IN THE FADE)

1h40

Noah BAUMBACH
        
THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) 1h50

BONG Joon Ho
OKJA 1h58
 Robin CAMPILLO

120 BATTEMENTS PAR MINUTE

(BPM (BEATS PER MINUTE))

2h15
Sofia COPPOLA THE BEGUILED 1h31
Jacques DOILLON RODIN 1h59
Michael HANEKE HAPPY END 1h50
Todd HAYNES WONDERSTRUCK 2h00
Michel HAZANAVICIUS

LE REDOUTABLE

(REDOUBTABLE)

1h42
HONG Sangsoo

GEU-HU

(THE DAY AFTER)

1h32
Naomi KAWASE

HIKARI

(RADIANCE)

1h41
Yorgos LANTHIMOS THE KILLING OF A SACRED DEER 2h01
Sergei LOZNITSA

КRОТКАYA

(A GENTLE CREATURE)

2h22
Kornél MUNDRUCZÓ JUPITER’S MOON 2h03
Ruben ÖSTLUND

THE SQUARE

2h22
François OZON L’AMANT DOUBLE 1h50

Lynne RAMSAY
YOU WERE NEVER REALLY HERE 1h35
Benny SAFDIE
Josh SAFDIE
        
GOOD TIME 1h39
Andrey ZVYAGINTSEV

NELYUBOV

(LOVELESS)

2h08

Un Certain Regard

Opening Film
Mathieu AMALRIC

 

BARBARA

 

1h38

  ***  
Cecilia ATAN
Valeria PIVATO

LA NOVIA DEL DESIERTO

(THE DESERT BRIDE)

1er film - 1h25
Kantemir BALAGOV

TESNOTA

(CLOSENESS)

1er film - 1h58
Kaouther BEN HANIA

AALA KAF IFRIT

(BEAUTY AND THE DOGS)

1h35
Laurent CANTET

L’ATELIER

(THE WORKSHOP)

1h54
Sergio CASTELLITTO

FORTUNATA

(LUCKY)

1h43
Michel FRANCO

LAS HIJAS DE ABRIL

(APRIL’S DAUGHTER)

1h33
Valeska GRISEBACH WESTERN 2h
Stephan KOMANDAREV

POSOKI

(DIRECTIONS) 

1h43
Gyorgy KRISTOF OUT 1er film - 1h23
KUROSAWA Kiyoshi

SANPO SURU SHINRYAKUSHA

(BEFORE WE VANISH)

2h09
LI Ruijun LU GUO WEI LAI

(WALKING PAST THE FUTURE)

2h35
Santiago MITRE LA CORDILLERA

(THE SUMMIT)

1h57
Karim MOUSSAOUI

EN ATTENDANT LES HIRONDELLES

(UNTIL THE BIRDS RETURN)

1er film - 1h55
Mohammad RASOULOF

LERD

(A MAN OF INTEGRITY)

2h
Léonor SERRAILLE JEUNE FEMME 1er film - 1h37
Taylor SHERIDAN WIND RIVER 1er film - 1h51
Annarita ZAMBRANO

DOPO LA GUERRA

(AFTER THE WAR)

1er film - 1h33

Out of Competition

MIIKE Takashi

MUGEN NO JŪNIN

(BLADE OF THE IMMORTAL)

2h20
John Cameron MITCHELL HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES 1h42
Roman POLANSKI

D'APRÈS UNE HISTOIRE VRAIE

(BASED ON A TRUE STORY)

1h50
Agnès VARDA
JR

VISAGES VILLAGES

(FACES PLACES)

1h30

 

Midnight Screenings

Jean-Stéphane SAUVAIRE A PRAYER BEFORE DAWN 2h
BYUN Sung-Hyun   

BULHANDANG

(THE MERCILESS)

1h57
JUNG Byung-Gil

AK-NYEO

(THE VILLAINESS)

2h09

Special Screenings

Bonni COHEN
Jon SHENK

AN INCONVENIENT SEQUEL: TRUTH TO POWER
1h40
Raymond DEPARDON

12 JOURS

(12 DAYS)

1h30
Anahita GHAZVINIZADEH    THEY 1st film - 1h20
HONG Sangsoo

KEUL-LE-EO-UI KA-ME-LA

(CLAIRE'S CAMERA)

1h09
Eugene JARECKI PROMISED LAND 2h
Claude LANZMANN NAPALM    1h40
Jude RATNAM DEMONS IN PARADISE 1st film - 1h32
Vanessa REDGRAVE SEA SORROW 1st film - 1h14
Barbet SCHROEDER

LE VÉNÉRABLE W.

(THE VENERABLE W.)

1h50

Tribute

André TÉCHINÉ NOS ANNÉES FOLLES

(GOLDEN YEARS)

1h43

Kids Screening

Arthur DE PINS
Alexis DUCORD
ZOMBILLENIUM 1st film -1h18

Virtual Reality (Installation / Exhibition)

 Alejandro G. IÑÁRRITU CARNE Y ARENA  

70th Anniversary Events

Jane CAMPION
 Ariel KLEIMAN
TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL   
Abbas KIAROSTAMI 24 FRAMES 2h
David LYNCH TWIN PEAKS  
Kristen STEWART COME SWIM 17’
Share the page

Focus

Official Selection Released on 13.04.17

The 2017 Official Selection

Separate addresses with a comma * * * Required fields
Official Selection13.04.17

The 2017 Official Selection

Separate addresses with a comma * * * Required fields
.

.

.

12 : 06 : 34 : 57
Head over to the event's dedicated website

to relive the magic of the 70th edition!

By continuing to navigate our website,
you accept cookies being used and saved on your device, notably for promotional and/or advertising purposes, within the limits of our privacy protection policy.