Official Selection | Update : 11.05.18 . 2:15 PM

The 2018 Official Selection

Official Selection 2018

Official Selection 2018 © FDC

Download the Press Kit 2018

Updated on : 03.05.18 - 12:30 AM

In Competition

Opening film

Asghar FARHADI

TODOS LO SABEN

(EVERYBODY KNOWS)

2h12

  ***  
Stéphane BRIZÉ

AT WAR

1h53
Nuri Bilge CEYLAN AHLAT AGACI

(THE WILD PEAR TREE)
3h08
Sergey DVORTSEVOY AYKA 1h40
Matteo GARRONE
        
DOGMAN 1h42
Jean-Luc GODARD
 

LE LIVRE D'IMAGE

(THE IMAGE BOOK)

1h25
Yann GONZALEZ KNIFE + HEART 1h40
Ryusuke HAMAGUCHI

NETEMO SAMETEMO (ASAKO I & II)

(ASAKO I & II)

1h59
Christophe HONORÉ SORRY ANGEL 2h12
Eva HUSSON GIRLS OF THE SUN 1h55
JIA Zhang-Ke

JIANG HU ER NV

(ASH IS PUREST WHITE)

2h19
KORE-EDA Hirokazu

MANBIKI KAZOKU

(SHOPLIFTERS)

2h01
Nadine LABAKI CAPERNAUM 2h
LEE Chang-Dong

BURNING

2h28
Spike LEE BLACKKKLANSMAN 2h08
David Robert MITCHELL UNDER THE SILVER LAKE 2h19

Jafar PANAHI

SE ROKH

(THREE FACES)

1h40
Pawel PAWLIKOWSKI

ZIMNA WOJNA

(COLD WAR)

1h24
Alice ROHRWACHER

 LAZZARO FELICE

(HAPPY AS LAZZARO)

2h05
Kirill SEREBRENNIKOV LETO 2h
A.B. SHAWKY YOMEDDINE 1st film  -  1h37
  ***  

Closing film

Terry GILLIAM

 

 THE MAN WHO KILLED DON QUIXOTE   

Out of Comp  -  2h12

 

Un Certain Regard

Opening film

Sergei LOZNITSA

 

DONBASS

 

2h01

  ***  
Ali ABBASI

GRÄNS

(BORDER)

1h48
Meryem BENM’BAREK SOFIA 1st film - 1h20

Andréa BESCOND

Eric METAYER

LITTLE TICKLES 1st film - 1h43
BI Gan

DI QIU ZUI HOU DE YE WAN

(LONG DAY'S JOURNEY INTO NIGHT)

2h10
Nandita DAS MANTO 1h52
Antoine DESROSIÈRES  SEXTAPE 1h38
Lukas DHONT GIRL 1st film - 1h45
Alejandro FADEL MUERE, MONSTRUO, MUERE 1h46
Vanessa FILHO ANGEL FACE 1st film - 1h48
Valeria GOLINO EUFORIA 1h55
Gaya JIJI MY FAVORITE FABRIC 1st film - 1h35
Wanuri KAHIU

RAFIKI

(FRIEND)

1h22
Etienne KALLOS

DIE STROPERS

(THE HARVESTERS)

1st film - 1h46
Ulrich KÖHLER IN MY ROOM 1h59
Luis ORTEGA

L’ANGE

(EL ANGEL)

2h
João SALAVIZA
Renée NADER MESSORA
CHUVA É CANTORIA NA ALDEIA DOS MORTOS

(THE DEAD AND THE OTHERS)
1h54
Adilkhan YERZHANOV

LASKOVOE BEZRAZLICHIE MIRA

(THE GENTLE INDIFFERENCE OF THE WORLD)

1h40

 

Out of Competition

Ron HOWARD SOLO : A STAR WARS STORY  2h15
Gilles LELLOUCHE

LE GRAND BAIN

(SINK OR SWIM) 

2h02
Lars VON TRIER THE HOUSE THAT JACK BUILT 2h35

 

Midnight Screenings

Ramin BAHRANI FAHRENHEIT 451 1h40
Kevin MACDONALD WHITNEY 2h
Joe PENNA ARCTIC  1st film -1h37
YOON Jong-Bin

GONGJAK

(THE SPY GONE NORTH)

2h20

 

Special Screenings

Aditya ASSARAT
Wisit SASANATIENG
Chulayarnon SIRIPHOL
Apichatpong WEERASETHAKUL

10 YEARS THAILAND 1h35
Nicolas CHAMPEAUX
Gilles PORTE
THE STATE AGAINST MANDELA AND THE OTHERS  1h45
Raul DE LA FUENTE
Damian NENOW
ANOTHER DAY OF LIFE 1h26
Carlos DIEGUES

O GRANDE CIRCO MÍSTICO

(THE GREAT MYSTICAL CIRCUS)

1h45
Romain GOUPIL

LA TRAVERSÉE 

(ON THE ROAD IN FRANCE)

2h19
Michel TOESCA TO THE FOUR WINDS 1h40
WANG Bing DEAD SOULS 8h16
Wim WENDERS POPE FRANCIS – A MAN OF HIS WORD 1h36
Share the page

Focus

Official Selection Released on 12.04.18

The 2018 Official Selection

Separate addresses with a comma * * * Required fields
Official Selection12.04.18

The 2018 Official Selection

Separate addresses with a comma * * * Required fields
.

.

.

12 : 06 : 34 : 57
From May 8 to 19, keep up with the 71st

Festival de Cannes on its dedicated event website

By continuing to navigate our website,
you accept cookies being used and saved on your device, notably for promotional and/or advertising purposes, within the limits of our privacy protection policy.