Add to my selection
    Official Selection 13.04.17 . 11:00 AM Update :12.05.17 . 4:45 PM

    The 2017 Official Selection

    The 2017 Official Selection

    The 2017 Official Selection © RR

    Updated on : 05.12.17 - 10:00 AM


    In Competition

    Opening Film / Out of Competition

    Arnaud DESPLECHIN

     

    LES FANTÔMES D’ISMAËL

    (ISMAËL’S GHOSTS)

     

    1h50

      ***  
    Fatih AKIN

    AUS DEM NICHTS

    (IN THE FADE)

    1h40

    Noah BAUMBACH
            
    THE MEYEROWITZ STORIES (NEW AND SELECTED) 1h50

    BONG Joon Ho
    OKJA 1h58
     Robin CAMPILLO

    120 BATTEMENTS PAR MINUTE

    (BPM (BEATS PER MINUTE))

    2h15
    Sofia COPPOLA THE BEGUILED 1h31
    Jacques DOILLON RODIN 1h59
    Michael HANEKE HAPPY END 1h50
    Todd HAYNES WONDERSTRUCK 2h00
    Michel HAZANAVICIUS

    LE REDOUTABLE

    (REDOUBTABLE)

    1h42
    HONG Sangsoo

    GEU-HU

    (THE DAY AFTER)

    1h32
    Naomi KAWASE

    HIKARI

    (RADIANCE)

    1h41
    Yorgos LANTHIMOS THE KILLING OF A SACRED DEER 2h01
    Sergei LOZNITSA

    КRОТКАYA

    (A GENTLE CREATURE)

    2h22
    Kornél MUNDRUCZÓ JUPITER’S MOON 2h03
    Ruben ÖSTLUND

    THE SQUARE

    2h22
    François OZON L’AMANT DOUBLE 1h50

    Lynne RAMSAY
    YOU WERE NEVER REALLY HERE 1h35
    Benny SAFDIE
    Josh SAFDIE
            
    GOOD TIME 1h39
    Andrey ZVYAGINTSEV

    NELYUBOV

    (LOVELESS)

    2h08

    Un Certain Regard

    Opening Film
    Mathieu AMALRIC

     

    BARBARA

     

    1h38

      ***  
    Cecilia ATAN
    Valeria PIVATO

    LA NOVIA DEL DESIERTO

    (THE DESERT BRIDE)

    1er film - 1h25
    Kantemir BALAGOV

    TESNOTA

    (CLOSENESS)

    1er film - 1h58
    Kaouther BEN HANIA

    AALA KAF IFRIT

    (BEAUTY AND THE DOGS)

    1h35
    Laurent CANTET

    L’ATELIER

    (THE WORKSHOP)

    1h54
    Sergio CASTELLITTO

    FORTUNATA

    (LUCKY)

    1h43
    Michel FRANCO

    LAS HIJAS DE ABRIL

    (APRIL’S DAUGHTER)

    1h33
    Valeska GRISEBACH WESTERN 2h
    Stephan KOMANDAREV

    POSOKI

    (DIRECTIONS) 

    1h43
    Gyorgy KRISTOF OUT 1er film - 1h23
    KUROSAWA Kiyoshi

    SANPO SURU SHINRYAKUSHA

    (BEFORE WE VANISH)

    2h09
    LI Ruijun LU GUO WEI LAI

    (WALKING PAST THE FUTURE)

    2h35
    Santiago MITRE LA CORDILLERA

    (THE SUMMIT)

    1h57
    Karim MOUSSAOUI

    EN ATTENDANT LES HIRONDELLES

    (UNTIL THE BIRDS RETURN)

    1er film - 1h55
    Mohammad RASOULOF

    LERD

    (A MAN OF INTEGRITY)

    2h
    Léonor SERRAILLE JEUNE FEMME 1er film - 1h37
    Taylor SHERIDAN WIND RIVER 1er film - 1h51
    Annarita ZAMBRANO

    DOPO LA GUERRA

    (AFTER THE WAR)

    1er film - 1h33

    Out of Competition

    MIIKE Takashi

    MUGEN NO JŪNIN

    (BLADE OF THE IMMORTAL)

    2h20
    John Cameron MITCHELL HOW TO TALK TO GIRLS AT PARTIES 1h42
    Roman POLANSKI

    D'APRÈS UNE HISTOIRE VRAIE

    (BASED ON A TRUE STORY)

    1h50
    Agnès VARDA
    JR

    VISAGES VILLAGES

    (FACES PLACES)

    1h30

     

    Midnight Screenings

    Jean-Stéphane SAUVAIRE A PRAYER BEFORE DAWN 2h
    BYUN Sung-Hyun   

    BULHANDANG

    (THE MERCILESS)

    1h57
    JUNG Byung-Gil

    AK-NYEO

    (THE VILLAINESS)

    2h09

    Special Screenings

    Bonni COHEN
    Jon SHENK

    AN INCONVENIENT SEQUEL: TRUTH TO POWER
    1h40
    Raymond DEPARDON

    12 JOURS

    (12 DAYS)

    1h30
    Anahita GHAZVINIZADEH    THEY 1st film - 1h20
    HONG Sangsoo

    KEUL-LE-EO-UI KA-ME-LA

    (CLAIRE'S CAMERA)

    1h09
    Eugene JARECKI PROMISED LAND 2h
    Claude LANZMANN NAPALM    1h40
    Jude RATNAM DEMONS IN PARADISE 1st film - 1h32
    Vanessa REDGRAVE SEA SORROW 1st film - 1h14
    Barbet SCHROEDER

    LE VÉNÉRABLE W.

    (THE VENERABLE W.)

    1h50

    Tribute

    André TÉCHINÉ NOS ANNÉES FOLLES

    (GOLDEN YEARS)

    1h43

    Kids Screening

    Arthur DE PINS
    Alexis DUCORD
    ZOMBILLENIUM 1st film -1h18

    Virtual Reality (Installation / Exhibition)

     Alejandro G. IÑÁRRITU CARNE Y ARENA  

    70th Anniversary Events

    Jane CAMPION
     Ariel KLEIMAN
    TOP OF THE LAKE: CHINA GIRL   
    Abbas KIAROSTAMI 24 FRAMES 2h
    David LYNCH TWIN PEAKS  
    Kristen STEWART COME SWIM 17’
    Official Selection 13.04.17

    The 2017 Official Selection

    Separate addresses with a comma * * Required fields

    Under French law n° 78-17 of 6 January 1978, modified relating to data processing, files, and liberties, internet users have the right to oppose (art. 38 of the law), access (art. 39 of the law), and amend and delete (art. 40 of the law) data concerning them. To exercise these rights, the internet user must contact: Direction juridique OGF, 31 rue de Cambrai 75946 PARIS cedex 19, or the following email address informatiqueetlibertes.dj@ogf.fr, accompanied by a copy of proof of identification.
    OGF has declared the above files to the CNIL, registered under the n° 1607719.

    By continuing to navigate our website,
    you accept cookies being used and saved on your device, notably for promotional and/or advertising purposes, within the limits of our privacy protection policy.