Retrospective
In Competition
Feature films
AFTER HOURS
by Martin SCORSESEBORIS GODOUNOV
by Serguei BONDARTCHOUKDOWN BY LAW
by Jim JARMUSCHEU SEI QUE VOU TE AMAR
by Arnaldo JABORFOOL FOR LOVE
by Robert ALTMANGENESIS
by Mrinal SENI LOVE YOU
by Marco FERRERILA DERNIÈRE IMAGE
by Mohammed LAKHDAR-HAMINALE LIEU DU CRIME
by André TÉCHINÉMAX MON AMOUR
by Nagisa OSHIMAMONA LISA
by Neil JORDANOFFRET/SACRIFICATIO
by Andreï TARKOVSKIOTELLO
by Franco ZEFFIRELLIPOBRE MARIPOSA
by Raul DE LA TORREROSA LUXEMBURG
by Margarethe VON TROTTARUNAWAY TRAIN
by Andrei KONCHALOVSKYTENUE DE SOIRÉE
by Bertrand BLIERTHE FRINGE DWELLERS
by Bruce BERESFORDTHE MISSION
by Roland JOFFETHÉRÈSE
by Alain CAVALIERUn Certain Regard
2 FRIENDS
by Jane CAMPIONA GIRL’S OWN STORY
by Jane CAMPIONBACKLASH
by Bill BENNETTBELIZAIRE, THE CAJUN
by Glen PITREBURKE AND WILLS
by Graeme CLIFFORDCOMING UP ROSES
by Stephen BAYLYDAS ZWEITE SCHRAUBE-FRAGMENT
by Walter Andreas CHRISTENDESERT BLOOM
by Eugene CORRKRYSAR
by Jiri BARTALAPUTA
by Helma SANDERS-BRAHMSNINGEN NO YAKUSOKU
by Yoshishige YOSHIDAPASSIONLESS MOMENTS
by Jane CAMPION, Gerard LEERIH ESSED
by Nouri BOUZIDSALOME
by Claude D’ANNASHTAY ETZBA’OT M’TZIDON
by Eli COHENTAI YANG
by Yu BENZHENGTUNTEMATON SOTILAS
by Rauni MOLLBERGWELCOME IN VIENNA
by Axel CORTIZAKADE PATUVATE
by Rangel VALTCHANOVOut of Competition
A MATTER OF LIFE AND DEATH
by Michael POWELL, Emeric PRESSBURGERABSOLUTE BEGINNERS
by Julien TEMPLEEL AMOR BRUJO
by Carlos SAURAHANNAH AND HER SISTERS
by Woody ALLENPIRATES
by Roman POLANSKIPRECIOUS IMAGES
by Chuck WORKMANTHE COLOR PURPLE
by Steven SPIELBERGUN HOMME ET UNE FEMME : VINGT ANS DEJA
by Claude LELOUCHSpecial Screenings
DON QUIXOTE
by Orson WELLEST’AS DE BEAUX ESCALIERS, TU SAIS …
by Agnès VARDAIn Competition
Short films
15-AOÛT
by Nicole GARCIAA SZEL
by Csaba VARGAGAIDOUK
by Y. KATSAP, L. GOROKHOVLAGODNA
by Piotr DUMALALES PETITES MAGICIENNES
by Yves ROBERT, Vincent MERCIERLES PETITS COINS
by Pascal AUBIERMIROIR D’AILLEURS
by Willy KEMPENEERSPEEL
by Jane CAMPIONQUESTION D’OPTIQUES
by Claude LUYETQUINOSCOPIO
by Juan PADRONSTREET OF CROCODILES
by BROTHERS QUAYTURBO CONCERTO
by Martin BARRYPerspectives Cinéma français
ACCORD PARFAIT
by Arsène FLOQUETBEAU TEMPS MAIS ORAGEUX EN FIN DE JOURNÉE
by Gérard FROT-COUTAZCRAIGNOS CRADING
by Patrick REBEAUDFOURMI CHÉRIE
by Pierre JAMIN, Thierry BARTHESGARDIEN DE NUIT
by Jean-Pierre LIMOSINGEORGES ROUSSE
by Christophe LOIZILLONHIGH SPEED
by Michel KAPTUR, Monique DARTONNEHOMMAGE À BERSINSKI
by B. DZLWORSKIL’ENVERS DU DÉCOR
by M. GULETL’INCONNUE DE VIENNE
by Bernard STORALA FORET NOIRE
by Béatrice JALBERTLE BONHEUR A ENCORE FRAPPE
by Jean-Luc TROTIGNONLE CABINET D’AMATEUR
by P.O. LEVYLE SPECTRE DE LA DANSE
by Dominique DELOUCHELES CLOWNS DE DIEU
by Jean SCHMIDTLES MAINS
by C. KEKEMENISLIEN DE PARENTÉ
by Willy RAMEAUMAINE OCÉAN
by Jacques ROZIERNOIR ET BLANC
by Claire DEVERSPAULINE ÉPAULETTES
by Stéphanie DE MAREUILQUI TROP EMBRASSE
by Jacques DAVILARICHARD III
by Raoul RUIZSWING TROUBADOUR
by Bruno BAYENSYNTHÉTIQUE OPÉRETTE
by O. ESMEINTRAVERSE
by Antoine LOPEZTROP TARD BALTHAZAR
by P. LOPEZ CURVALUBAC
by Jean-Pierre GRASSETUNE FILLE
by Henri HERREVAUDEVILLE
by Jean MARBOEUF